Setkání televizních hvězd

Celkem 14 školních televizí z celé České republiky se sjelo do Příbrami, kam je sezvala GYMTV, školní televize Gymnázia Příbram. Účastnily se zde projektu Jak se dělá televize s Českou televizí. Tento projekt se konal již počtvrté a GymBreak zde byl prvně. 7 členů redakce se tak mohlo setkat se známými tvářemi České televize.

Projekt probíhal v pátek a sobotu. První den začal v 9 hodin ráno přednáškou meteoroložky Taťány Míkové. Ta divákům popisovala, jak vzniká předpověď počasí, jak se vytváří grafika, jak vypadá studio i to, jak zjišťuje informace, které pak předává divákům relace o počasí.

V 11 hodin přišel Marek Wollner, dramaturg a moderátor pořadu Reportéři ČT, a mluvil o investigativní žurnalistice, o vlivu médií na společnost, takže došlo na témata Ukrajina, uprchlíci, či Islámský stát.

Jako třetí vystoupil ředitel programu Milan Fridrich, po němž už přišlo na řadu slavnostní zahájení. V tuto dobu se také představily všechny školní televize, které zde předvedly svou tvorbu.

Večer zakončila třešnička na dortu programu tohoto dne a tou byl Václav Moravec, moderátor Otázek a Fokusu. Ten místo přednášky odpovídal na divácké otázky. A že jich bylo. Za dvě hodiny se probrala témata: hosté pořadu Otázky, hádky politiků před kamerou, aktuálně Babiš vs. Kalousek, témata pořadu Fokus, či komunita tzv. youtuberů. Po dotazech se pan Moravec musel ještě dlouhou chvíli zdržet, aby poskytl rozhovory přítomným školním televizím a pózoval pro fotky svých fanoušků.

Druhý den ráno nastal problém s překrýváním besed, a proto jsme se zúčastnili až besedy se sportovním komentátorem Robertem Zárubou, která začala v 10 hodin. Od něj jsme se dozvěděli, jak si připravuje komentování přímého přenosu, jak vznikají jeho známé hlášky a mnoho dalšího.

Poslední přednášku pro nás měl připravenou moderátor hlavní zpravodajské relace ČT Jakub Železný. Zde se mohli posluchači přiučit tomu, jak správně mluvit a hlavně, jak vést rozhovor, jak klást otázky atp. Rozebíral s námi i praktické ukázky chyb moderátora, což bylo velmi přínosné.

Všichni hosté z České televize na mě působili velmi profesionálním dojmem, byli vstřícní a přátelští. Snažili se nám předat mnoho ze svých zkušeností a pro mě i žáky školních televizí byl příjemný pocit hovořit s hvězdami České televize tváří v tvář jako s rovnocennými partnery.

Lukáš Melichar

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 9 = 15