GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Zažijte finanční nezávislost alespoň ve hře

Studenti čtvrtých ročníků si na semináři věnovanému financím konečně mohli říci, že zažili školu hrou. Přesněji deskovou hrou. Místo klasické výuky je na počátku února (studenty oktávy již v prosinci) čekal projekt Finanční gramotnost, při kterém jedno dopoledne hráli deskovou hru Finanční svoboda.Před hrou se ale nejdříve seznámili se základními produkty finančního trhu, po hře potom srovnávali hru s realitou a shrnuli si základní pravidla, jak zacházet s financemi. Celý seminář vedl finanční poradce Kamil Sailer.

Hra, která tvořila většinu náplně dne, představovala simulaci 30 let života. Nešlo v ní ani tak moc o náhodu, jako o schopnosti a dovednosti žáků plánovat život dopředu, vhodně investovat, dobře se pojistit, výhodně si půjčit a nakonec dosáhnout finanční nezávislosti. Tedy stavu, kdy vaše příjmy zcela pokryjí veškeré nutné výdaje, kdy již nemusíte vydělávat sami, protože za vás vydělávají vaše peníze (máte dostatečné pasivní příjmy).

Nebýt sluhou ale pánem svých financí je velmi obtížné, protože trh s financemi je velmi komplikovaný a laik mu nikdy nemůže plně porozumět. Stačí se ovšem držet alespoň základních rad, které zde studenti dostali: zhodnotit, na které věci skutečně potřebuji úvěr, hlídat si RPSN úvěru, či nenaletět skvělým akčním nabídkám, atd.

Hru samotnou studenti hodnotili jako velmi zábavnou a celý projekt pak za velmi poučný a přínosný pro budoucí život. Věřme tedy, že nikdo z nich neskončí například osobním bankrotem a že jim tento projekt také pomůže vést život s vysokým životním standardem.

 

Lukáš Melichar

Podobné příspěvky: