GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Exkurze do Státního okresního archivu v Děčíně

Archiv
Exkurze studentů druhého ročníku humanitního bloku do Státního Okresního archivu v Děčíně se uskutečnila ve středu 15. 10. 2014. Už ve čtvrt na osm jsme se sešli na vlakovém nádraží v Rumburku, odkud jsme se v půl osmé vydali do Děčína. Společně s námi cestovali i spolužáci z technického a přírodovědného bloku. Naše cesty se rozdělily v Bad Schandau, kde naši spolužáci přestoupili na vlak do Drážďan. My jsme pokračovali do Děčína, kam jsme přijeli asi ve čtvrt na deset. Celou cestu vydatně pršelo a nepřestalo ani při příjezdu na děčínské nádraží. Spíše se rozpršelo ještě více. Naštěstí se archiv nachází v Podmoklech, jen kousek od nádraží. Nestačili jsme ani pořádně zmoknout a už jsme byli na místě.

Vstoupili jsme do budovy archivu, kde nás přivítal Mgr. Otto Chmelík, který se nám po celou dobu exkurze věnoval. Odložili jsme tašky a deštníky a šli jsme se posadit do badatelny, místnosti určené těm, kteří přicházejí studovat archiválie a odbornou historickou literaturu.

Zde také proběhla přednáška, která trvala zhruba hodinu a půl. Pan Chmelík nás na jejím začátku seznámil s historií budovy archivu. Samotný archiv funguje v této budově od roku 1945. Vysvětlil nám také, že tento archiv se zaměřuje na uchovávání písemností, které se týkají především šlechtických rodin. Nejstarší dokument uložený v tomto archivu pochází ze 13. století. Dále nám vysvětlil, jaký je rozdíl mezi archivem, knihovnou a muzeem. Museli jsme se zamyslet nad tím, které písemnosti jsou pro náš život výjimečně důležité. Následně nám poradil, jak postupovat, kdybychom chtěli pátrat po tom, kdo byli naši předci. Nakonec jsme dostali kopie listů starých knih, abychom si vyzkoušeli (s pomocí tabulky se starými písmy), jak by nám šlo jejich čtení. Pro některé studenty to byl úkol velmi obtížný.

Po přednášce jsme se podepsali do knihy návštěvníků a odešli na nádraží, kde jsme se ještě stačili nasvačit. Pak už nás čekala jen zpáteční cesta autobusem a vlakem do Rumburku. Tato exkurze mi připadala velice zajímavá a poučná. Doufám, že s naším blokem pojedeme na více podobných exkurzí.

Kateřina Kusová 6. A a Dominik Soukup 2. C

Podobné příspěvky:

Svět vůní ve Vlčí hoře

V letošním roce se studenti třetího ročníku gymnázia v Rumburku nevypravili do IQLandie, jak bývalo v předchozích letech zvykem, ale v rámci bloků pro ně byly připraveny prohlídky firem

Více informací »