GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Jak se stát členem?

Pokud se zajímáte o média, natáčíte videa, píšete, staňte se členy školní televize! Nejen, že si zkusíte roli kameramana, redaktora, střihače či moderátora, budete mít ale také přehled o dění ve škole a především se seznámíte se skvělými lidmi, kteří GymBreak tvoří. Jestli vám nechybí nadšení a ochota zkoušet nové věci, chceme vás. Hned!

Jak redakce funguje

Redakce GymBreaku čítá každoročně asi deset členů, od primy až po maturitní ročníky. Členové redakce si většinou své činnosti mohou vybrat (kameraman, píšící redaktor, moderátor apod.), ale měli by být schopni vystupovat v kterékoliv úloze. Redakční porady se konají jednou týdně. Tam se sejde celá redakce, vymýšlí reportáže a rozdělí si úkoly (kdo napíše scénář, kdo natočí reportáž, kdo moderuje studio aj.). Součástí bývá také reflexe reportáží. Pak už redaktoři pracují v týmech, obvykle po dvou (kameraman a reportér) nebo třech (navíc scénárista nebo druhý reportér). Každý tým si vybral jednu reportáž a tu má do určitého termínu natočit a se scénářem ji předá střihači. Obvyklá práce člena GymBreaku tedy spočívá v natočení jedné až dvou reportáží (jako redaktor nebo kameraman), někdy také v moderování  nebo natáčení větších školních akcí.

Co nabízíme

Práce redaktora školní televize přináší řadu možností, jak se podívat na akce, kterých byste se normálně neúčastnili – besedy, kulturní a sportovní akce apod. a to i v době výuky. A samozřejmě se setkáte se spoustou zajímavých lidí: poznáte učitele z jiné stránky a budete moct pohovořit se vzácnými hosty, kteří školu navštíví. Budete rozvíjet kreativním způsobem svou osobnost a určitě si osvojíte dovednosti, které se vám, pokud budete třeba studovat žurnalistiku nebo cokoliv v oblasti médií, budou hodit i ve vašem budoucím povolání. Redakci GymBreaku tvoří příjemný a kamarádský kolektiv, který funguje na principu vzájemné spolupráce, pomoci a učení.

Co požadujeme

Člen redakce školní televize by měl především být spolehlivý. Dalším věcem, jako je technika natáčení či tvorba reportáže, se do značné míry dá naučit, ale základním předpokladem k tomu, aby vše mohlo fungovat, je, aby se na vás vedení redakce mohlo spolehnout, že zadanou práci odvedete včas a podle svých schopností co nejkvalitněji. Dalším předpokladem je flexibilita. Akce, z nichž pořizujeme reportáže, se někdy konají o víkendu nebo po škole, a je vítané, když si alespoň jednou za měsíc dobrovolně uděláte čas mimo školu. A neposlední řadě byste měli být kreativní. Kreativitu určitě uplatníte při volbě i samotném zpracování reportáží.

Jak se stát členem

Nejjednodušší je oslovit vedoucího školní televize GymBreak, pedagoga Lukáše Melichara. To můžete kdykoliv v průběhu školního roku udělat osobně (najdete ho v kabinetě ZD) nebo emailem melicharzavináčgymrumburk.cz. A jedna rada na závěr: pokud o práci v redakci uvažujete, neodkládejte své rozhodnutí a zkuste to hned. Trvá obvykle skoro celý školní rok, než získáte takovou praxi, že můžete samostatně natáčet, psát scénáře k reportážím, nebo dokonce střihat, a v maturitním ročníku už se postupně musíte soustředit na maturitu. Na druhou stranu, pokud chcete jít do televize jen proto, abyste se ukázali na obrazovce, nebo chcete být zajímaví, tak to vzdejte. Brzy by vás to stejně přestalo bavit.