GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Matematicko-fyzikální náboj

Všechno začalo v pátek 28. listopadu. Ráno jsme s obtíží vstali a v 06.10 jsme se sešli na rumburském nádraží. V 6.28 náš vlak vyjel směr Česká Lípa. Poté nastal první problém. Náš čtvrtý člen měl přistoupit na stanici Krásná Lípa – město, jenže jsme se dozvěděli, že na této stanici vlak nestaví. Paní učitelka Vlasáková, která s námi tento den absolvovala, naštěstí sehnala číslo na jeho rodiče a Péťa k nám přistoupil na Jedlové. To se nám oddechlo.

Tak a už jsme byli všichni – Eliška Vojtová, Vladimír Hoť, Péťa Kaštánek a já- Aneta Šmejcová, náš tým, který se s doprovodem již zmíněné paní učitelky Vlasákovou mířil na soutěž Náboj do gymnázia v České Lípě.

V 8.00 hodin jsme byli na místě a radovali se z toho, že jsme bez velkých potíží trefili. Zapsali jsme se a od pořadatelů jsme dostali každý sušenku a plechovku s limonádou. Poté nás odvedli do učebny, kam později dorazilo dalších pět týmů. Seznámili nás s pravidly a v 10 hodim začala soutěž. Probíhalo to takto: dostali jsme obálku s šesti úlohami, když jsme nějakou vyřešili, dali jsme ji zkontrolovat a pokud byla spravně, dostali jsme novou. První úlohu jsme trošku uspěchali a ač jsme se zasmáli nad její malou obtížností, zvládli jsme ji až na druhý pokus. Schválně, zkuste si ji spočítat i vy:

Při zuřivém zápase jsme zničili pingpongový míček, a proto jsme šli koupit nový. V obchodě nám prodavačka řekla, že pálka je o 1000 Kč dražší než míček, a navíc, že míček a pálka stojí celkem 1 100 Kč. Poněvadž chceme koupit jen míček, kolik musíme zaplatit?
Správnou odpověď se dozvíte na konci článku.

Za dvě hodiny jsme společnými silami spočítali něco okolo 20 matematicko-fyzikálních úloh. Při veškeré snaze jsme ale s některými nemohli hnout. Ještěže jsme měli k dispozici papír se vzorečky a se spoustou dalších užitečných věcí. Skončili jsme nakonec na 11. místě z celkového počtu 17ti týmů. Dostali jsme propisku, diplom a také brožurku řešení všech úloh, kde jsme mohli najít výpočty úloh, jež nám ležely v hlavě. A pak už jsme jen spěchali na zpáteční vlak.

I když jsme příliš neuspěli a zůstali jsme v druhé polovině zúčastněných, musím říct, že jsme si tento pátek užili a ani legrace nám tu nechyběla, a určitě zúčastnění se soutěže Náboj, která byla nejen pro nás ale i pro celé Čechy premiérou, nelitujeme.

(Řešení úlohy: Míček stoji 50 Kč)

Aneta Šmejcová, 4. A

naboj

Tato soutěž vyžadovala 4-členný tým, náš tým se skládal ze dvou terciánů a dvou kvartánů, což se díky nabitým znalostem hodilo. Jelikož to byl teprve 3. ročník soutěže a naše gymnázium se jí účastnilo poprvé, nic se od nás neočekávalo a bylo to tedy jen na zkoušku. Soutěž probíhala v České Lípě, proto jsme brzy ráno nastoupily na vlak, který nás tam dopravil. Od vlakového nádraží v České Lípě, jsme se museli dostat do místního gymnázia, které leží na kraji města, proto nám cesta trvala přibližně 28 minut, ale s dobrou společností je to chvilka.

Když jsme se dostali do budovy, rozdělili týmy do dvou tříd, ve kterých jsme se mohli ještě dvě hodiny připravovat do začátku soutěže. Dvě hodiny je poměrně dlouhá doba, proto nám mezitím promítali internetové stránky s korespondenčními semináři jako např. VÝFUK, FYKOS, PraSe, což jsou celoroční soutěže zaměřené právě na fyziku a matematiku. Po odstartování soutěže jsme měli 2 hodiny na vyřešení 40 úloh. Některé úlohy jsme vyřešili hned a u některých jsme seděli třeba čtvrt hodiny, záleželo na tom, co všechno si pamatujeme a s jakým přístupem je řešíme. Nakonec jsme tedy vyřešili téměř polovinu úloh, což bylo dostatečné a myslím si, že i uspokojivé. S tímto počtem vyřešených úloh jsme skončili na 11. místě ze 17ti týmů, dostali jsme diplomy a s úspěchem jsme se vrátili domů.

Eliška Vojtová, 4. A

 

Podobné příspěvky: