GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

10 LET DEBATOVÁNÍ „PŘES HRANICI“

Je to až neuvěřitelné, ale letos je tomu přesně 10 let, co se naši studenti poprvé zúčastnili projektu „Über Grenzen sprechen“. Scházejí se se studenty gymnázia v Sebnitz a F. X. Šaldy v Liberci. Společně debatují a řeší palčivé společenské otázky a snaží se najít společné odpovědi. Tento projekt je podporován Goethe Institutem v Praze. Jsme pyšní na to, že patří k nedílné součásti jejich programu. O tom, že se jedná o dobrý nápad debatovat „přes hranice“ svědčí i to, že si nás všiml nový velvyslanec SRN a pozval nás na veřejnou debatu, která se uskutečnila 13. 11. 2015 v Lobkovickém paláci na Velvyslanectví SRN. Téma, na kterém jsme se předem shodli, znělo: Měla by se v celé EU pro všechny absolventy škol zavést jednoroční povinná sociální služba?

Za účasti německého velvyslance (Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven), předsedy saského parlamentu (Dr. Matthias Rößler), zástupců Goethe Institutu a Česko-německého fondu budoucnosti proběhla přímo ukázková debata, kde naši školu zastupovaly – Lucie Müllerová a Linda My Suong. Je třeba zmínit i další naše studentky – Kateřinu Salomonovou a Martinu Šťastnou. Obě velkým dílem přispěly k úspěšnému průběhu celé debaty. Debatování v cizím jazyce je na jedné straně výzva a ideální způsob, jak vyzkoušet svou znalost jazyka v praxi a motivovat se k dalšímu vzdělávání, na druhé straně se člověk díky debatnímu formátu naučí orientovat v určitém problému, vhodně argumentovat a v neposlední řadě akceptovat jiný názor.

Mgr. Dita Hlaváčová

Podobné příspěvky:

Vítězná fotka z Berlína

V lednu jsme vyhlásili druhé kolo soutěže o nejlepší fotku z Berlína. První kolo proběhlo již během listopadového Dne otevřených dveří. Hlasování se tentokrát zúčastnilo celkem 150

Více informací »