GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Výstražná stávka studentstva proběhla i v Rumburku

Ve čtvrtek 15. března se přes 250 středních a vysokých škol v České republice zúčastnilo výstražné stávky studentů #VyjdiVen, která měla za cíl vyzvat ústavní představitele ČR k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot.

Součástí stávky byl také podpis výzvy, ve které byly zdůrazněny body jako měření všech stejným metrem, vláda bez trestně stíhaného premiéra a plnění ústavních funkcí prezidentem republiky. Cílem stávky nebylo relativizovat výsledky voleb. Požadavkem studentů bylo především dodržování ústavy a splňování morálních hodnot představitelů státu. Politici by měli být elitou národa a vzorem pro ostatní, neměli by jednat jen ve svůj prospěch, měnit názory podle ročního období a vykládat si ústavu podle svého.

Na rumburském gymnáziu měla akce spíše podobu happeningu – učitelé občanské výchovy a dějepisu věnovali aktuální problematice vyučovací hodinu, všechny přestávky měli studenti v jedné z učeben možnost se podepsat pod výzvu, informovat se o aktuální politické situaci a připnout si na hruď trikoloru. V průběhu dne se pod výzvu podepsalo 201 studentů a pedagogů.

Studenti Střední odborné školy mediální grafiky a polygrafie se po schválení vedení shromáždili v dobu stávky – 12:00 až 12:30 – na dvoře školy. Četl se obsah výzvy, vystoupil zástupce studentů i pedagogů. Následně zazněla státní hymna a píseň Modlitba pro Martu. „To, že do stávky půjdeme, jsme se rozhodli včera odpoledne. Takže proto jsou takové menší zmatky. Ten proslov, co se bude říkat, jsem psal teď o hodině,“ řekl jeden z organizátorů stávky.

Varnsdorfští studenti gymnázia, jehož vedení se na akci dívalo skepticky, se rozhodli odejít z výuky a jet podpořit studenty na rumburském gymnáziu. Cestou Varnsdorfem potkali starostu města zapředli s ním o bodech výzvy rozhovor. Na rumburském gymnáziu pak předali studentům podepsané archy s výzvou.

Pokud se politická situace ve státě nezmění, jsou v plánu další studentské akce. Nyní jde především o to, upozornit na zhoršující se poměry v české politice a ukázat, že nám to není jedno.

Alžběta Petrášová, 7. A Gymnázium Rumburk

 

Přečtěte si o protestech na školách v děčínském okresu také článek Děčínského deníku.

Podobné příspěvky: