GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

V Liberci nuda nebyla – aneb přírodní vědy zábavně

Ve středu 12. září se studenti letošní 5. A a přírodovědného a matematicko-technického bloku ze třetích ročníků Gymnázia Rumburk vydali na exkurzi do science centra IQ Landia v Liberci.

Po našem příjezdu jsme dostali rozchod po centru, abychom si jej prošli, a během našeho prozkoumávání jsme vyplňovali pracovní listy, které nám rozdal náš pedagogický dozor na recepci.  Takže pokud jsme neplánovali řešení listů opsat od našeho poctivějšího spolužáka, museli jsme centrum projít opravdu téměř úplně celé, což většina z nás opravdu udělala, ale přesto se poctivý spolužák na konci hodil.

IQ Landia nabízí mnoho zajímavých expozic, ale myslím, že největší legraci jsme si užili na patře, které je věnováno lidskému tělu.

Pořádali jsme souboje mozků na hře „Mind ball“, kde bylo naším úkolem pomocí mysli posunout kuličku na stranu protihráče. Po několika podezřelých prohrách hráčů stále na té stejné straně stolu jsme však usoudili, že jedna z čelenek snímajících naši mozkovou aktivitu musí být porouchaná, takže výsledky nebyly úplně férové. Ale aspoň jsme mohli předstírat nadpřirozenou sílu mysli na nic netušící (a samozřejmě takticky posazené) protihráče.

Také jsme si povídali s Thespianem, humanoidním robotem a asi největší kuriositou a lákadlem vědeckého centra. A musím říci, že internetové stránky IQ Landie opravdu nelžou, když říkají, že ho nepřekvapí téměř nic. Sami jsme si to vyzkoušeli.

Od dvou hodin odpoledne pro nás byla připravená science show, ve které nám Martin, showman IQ Landie, předvedl mnoho zajímavých experimentů, při kterých jsme se zapotili, ale zároveň nám běhal i mráz po zádech. První polovina představení se totiž týkala různých hořlavin a ta druhá kapalného dusíku, který jak jsme zjistili, se nedá pašovat z centra v termoskách (pokud někdy science show navštívíte, zajisté se dozvíte proč). Martin nám také ukázal jejich nejnovější průzkumníky výšin z polyethylenteraftalátu (ve zkratce raketky s PET lahví), či nechal kapičky kapalného dusíku se za pomoci Leidenfrostova jevu rozutéct po podlaze mezi nás diváky.

Celý den jsme si opravdu užili a myslím, že mladší ročníky naší školy se na tuto exkurzi mohou opravdu právem těšit.

Pavla Mlejnková, 5. A

Podobné příspěvky:

Svět vůní ve Vlčí hoře

V letošním roce se studenti třetího ročníku gymnázia v Rumburku nevypravili do IQLandie, jak bývalo v předchozích letech zvykem, ale v rámci bloků pro ně byly připraveny prohlídky firem

Více informací »

Budoucnost v srdci dějin

Každý z třetího ročníku, kdo zrovna nezaspal, právě teď pravděpodobně spěchá na autobus nebo na vlak. Je čtvrtek 24. října den, kdy se jednotlivé bloky

Více informací »