GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Lucerna budoucnosti opět ozářila cestu rumburských gymnazistů

Studenti gymnázií v Rumburku, Seifhennersdorfu a Zgorzelci se setkali letos již podruhé na projektovém týdnu trojzemí- Lanterna futuri Art & Science.
37 studentů se zabývalo v rámci hudební, filmové a akčně-umělecké dílny v Großhennersdorfu tématy „technologie a příroda“, „člověk a stroj“ či „Anthropozän – věk člověka“. Výchozí inspirací jim byl v přeneseném smyslu román K. Čapka „R. U. R.“
Dalších 27 studentů se v rámci divadelní a fotografické dílny v Liberci zabývalo otázkami budoucnosti a výhodami, či nevýhodami technického pokroku. To vše proběhlo pod vedením zkušených pedagogů projektu Lanterny futuri a lektorů z IQ-Landie.

A co je to vlastně Lanterna futuri? Jedná se o interkulturní vzdělávací projekt, v rámci nějž se setkávají žáci ve věku 14-18 let a učitelé z Německa, Polska a Čech a společně pracují v různě tematicky zaměřených dílnách (workshopech). Každá z těchto dílen je národnostně smíšená, žáci však mají k dispozici i tlumočníky.
Studenti si tak v tomto projektovém týdnu rozšíří obzory v dané oblasti, procvičí si své jazykové schopnosti, poznají jiné kulturní prostředí, nové přátele a domů odvezou nezapomenutelné zážitky nejen na celý týden společné práce a zábavy, ale i na závěrečnou prezentaci svých výtvorů, ať již ve formě hudebního koncertu, divadelního představení, výstavy fotografií či prezentací natočených filmů.
Margita Krákorová

A jak tento projekt vnímali naši studenti?

Letošní Lanterny jsem se zúčastnil převážně díky doporučení známých, ale taky abych si vyzkoušel cizí jazyk v praxi, poznal nové lidi a přiučil se něco málo o hudbě. Když jsem pak v neděli odpoledne čekal s ostatními na autobus, říkal jsem si: „Kam jsem se to dostal?“ Nicméně, po tom týdnu jsem byl ohromně nadšený a vděčný, že jsem tam mohl být. Všechno, co jsem od toho očekával, se vyplnilo dokonce i něco navíc. Na dílně i ve volném čase byla zábava. Nikdy nezapomenu na hraní na ulici, večerní diskotéky, jídlo a závěrečný koncert. Díky všem, co se letos jakkoliv podíleli na Lanterně futuri a třeba zase za rok.
Daniel Novák (1. C) – Workshop hudba – Großhennersdorf

Opět se mi dostalo té cti zhodnotit týden prožitý na Lanterně futuri. Pokud se mě ptáte, proč píši článek již podruhé, je to z toho důvodu, že moji kolegové, kteří se mnou studují na gymnáziu, mi neustále sdělovali, že neumějí psát.

Byl to typ týdne, který vám krásně obohatí život. Opravdu lituji ty lidi, kteří museli celý týden sedět ve škole a prožívat další monotónní týden jejich života. HODNĚ jsme si to tam užívali, dokonce bych řekl, že míra naší HAPPY energie se blížila až k nebezpečně vysokým číslům. Jelikož jsem se účastnil jiné dílny než minule, tak jsem opět poznal nové lidi. Rozhodně jsem se přiučil novým věcem. Třeba jak vytvořit storyboard pro film, či jak správně zacházet s kamerou. Spousty nových slov v polštině. Nebo jak nejlépe zamaskovat mnou poškozenou výbavu, a jak přežít jeden celý den ve velmi nepohodlném a nepraktickém kostýmu. Nesmějí ovšem chybět zážitky, jako např. zapatlání koupelny všemi
možnými barvami, hromadné zpívání slovenské hymny, učení Němců a Poláků společenským tancům, vložení termodynamického zákona do jednoho z našich filmů.

Poslední den jsem se s odjezdem smířil celkem dobře, ovšem když jsem vešel do mého bytu ve Varnsdorfu, cítil jsem, že něco není v pořádku. Zjistil jsem, že nikdo z mých lanterňáckých přátel tam není a teprve v tuto chvíli jsem si uvědomil, že Lanterna futuri skončila.

Miroslav Veselý (6. A) – Workshop film – Großhennersdorf

Dne 11. 11. jsme brzo odpoledne vyjeli z Rumburku a už za ne déle než půl hodiny se ocitli v Großennersdorfu. 
Nejdříve jsme si rozdělili pokoje a poté si zahráli nějaké seznamovací hry. 
Teprve den poté jsme se začlenili do pravých akcí našich dílen. Byla to paráda, užili jsme si spoustu legrace a takových „HeartWarming“ momentů až je mi z toho teď smutno. Všichni lidé na Lanterně byli úžasní a jsem moc ráda, že jsem se do programu zapojila. Začala tu spousta přátelství a někdy i vztahů. 
Každý okamžik byl stejně zajímavý a vzrušující, je jedno jestli mluvím o úžasných projektech na naší dílně nebo o propovídaných nocích.
Tímto děkuji všem, jak úžasné to bylo.
Byl to nejlepší zážitek organizovaný gymnáziem.

Lucie Drábková (4. A)- Workshop akční umění – Großhennersdorf

Povím Vám něco o tom, jak to probíhalo na foto workshopu.
V neděli jsme vyjeli od gymplu a naše cesta vedla do Groβhennersdorfu. Tam od nás vystoupili Češi a nastoupili Němci a Poláci. A dobrodružství začalo.
Naše skupina je dost upovídaná a společenská, takže hned jak jsme vyjeli, jsme si udělali v autobusu superstar. Pak už jsme dojeli do Liberce na hostel, po ubytování do pokojů jsme všichni jeli do IQ parku.
Tam jsme si zahráli nějaké poznávací hry, a rozdělili se na foto a divadelní skupinu a šli do prostorů, kde jsme zbytek týdne pracovali. V naší dílně byla skvělá pohodová atmosféra, takže nám tam bylo hezky.
První den na foto dílnách jsme se představovali, řekli si, co od tohoto týdne očekáváme a prvním úkolem bylo vyfotit, jak se cítíme. Našimi vedoucími byli Sebo a Bartek, které jsme si nemohli víc zamilovat. Zbytek týdne jsme pracovali na úkolech k tématu Člověk a technologie, jako třeba pozitivní a negativní vlivy technologie na člověka. Jeden den jsme se vydali fotit i do města, opět nějak zajímavě zachytit, jak je technologie všude kolem nás. A také jsme hráli nějaké zábavné hry.
No a v pátek nás čekala prezentace, nejdřív jsme čekali, že to nedopadne moc dobře, kvůli časovému presu. Ale opak byl pravdou a s výsledkem jsme byli moc spokojení.
Za pouhý týden jsme se naučili něco nového ve fotografování, pracovat ve photoshopu. Máme nespočet krásných a vtipných zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat, a hlavně máme nové přátele, s kterými se snad co nejdřív sejdeme.
Děkuji za překrásnou zkušenost.
Veronika Šolcová (5. A) – Workshop foto – Liberec

Divadelního workshopu na Lanterně futuri jsem se zúčastnila již po druhé, tudíž to pro mě nebylo nic nového a očekávala jsem od této dílny mnohé.
Naše skupina začala zábavnými hrami, které si pro nás připravili vedoucí dílny Tadek s Ewou. Hry nám pomohly v poznávání se, v tvoření dobře fungující skupiny a v rozvíjení našich emocí, které jsou na tomto workshopu nesmírně důležité.
Prvních několik dní po našem příjezdu, během našeho seznamování, jsme rozvíjeli letošní téma, chodili na přednášky do IQ Landie a na základě našich znalostí jsme pak na různá témata vymýšleli skupinové scénky, ze kterých se vybraly ty nejlepší a poskládal se z nich příběh, který jsme v pátek 16.11 představili fotografické dílně, rodinám a veřejnosti.
Z celé týdenní dílny jsem neskutečně nadšená. Myslím si, že jsme se na divadle sešli jako skvělá parta, prožili jsme spolu krásných pár dnů a odnášíme si vzpomínky, které nám zůstanou na celý život.
Aneta Svobodová (4. A) – Workshop divadlo – Liberec

Podobné příspěvky: