GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Über Grenzen sprechen – jak jsme debatovali v Praze

Již po jedenácté se žáci  Gymnázia Rumburk (Kristýna Bendová, Zuzka Cai, Kateřina Dostálová, Nikola Gottlieberová, Kristýna Zahejská a Lukáš Hrneček), F. X. Šaldy a německého Sebnitz spojili, aby si během tří dnů osvojili základy debaty v německém jazyce.

V majestátní budově pražského Goethe institutu s výhledem na Pražský hrad se žáci pod dohledem zkušených lektorů seznamovali se strukturou debaty dle vzoru soutěže Jugend debattiert international, které se čeští studenti mohou zúčastnit.

Hlavním cílem bylo pochopit principy přesvědčivé argumentace, což je velmi užitečné i v každodenním životě. Po teorii vždy následovala praxe. Studenti v mezinárodních skupinách záhy poznali, jak těžké je soustředit se na to, co říkají ostatní a následně reagovat.

Třetí den vyústil v obávanou veřejnou debatu, která se konala na saském zastupitelství. Za každé gymnázium se jí zúčastnili dva stateční. Zvláště pro české účastníky nebylo snadné jít takříkajíc „s kůží na trh“. Gymnázium Rumburk úspěšně reprezentovaly Zuzka Cai a Nikola Gottlieberová. Diskutovaná otázka „Měli by žáci hodnotit své učitele?“ (Sollten Schüler ihre Lehrer bewerten?) byla velmi dobře argumentována, jak na straně pro, tak na straně proti.  O tom, že tato debata byla velmi vyrovnaná, svědčí i závěrečné hlasování publika. Půlka z nich byla pro, aby žáci hodnotili své učitele, a druhá půlka se vyjádřila proti návrhu.

N. Gottlieberová

Podobné příspěvky:

Vítězná fotka z Berlína

V lednu jsme vyhlásili druhé kolo soutěže o nejlepší fotku z Berlína. První kolo proběhlo již během listopadového Dne otevřených dveří. Hlasování se tentokrát zúčastnilo celkem 150

Více informací »