GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Co skrývá vesmír aneb celostátní kolo Astronomické olympiády

Za první místo v krajském kole a dostatečný počet bodů jsem se mohla zúčastnit finále Astronomické olympiády, které se konalo 19. 5. 2017 na Štefánikově hvězdárně v Praze.

Brzy ráno dnu D jsem se s paní učitelkou Seifertovou vypravila vlakem směr Praha. Byť není pražská doprava zrovna jednoduchá, zvládly jsme se dostat až pod Petřín (na kopec jsme vylezly po svých) a s pomocí místních se dostavit na hvězdárnu, kde nás mile přivítali, dali nám potřebné informace a něco na zub. Následně jsem již vyplňovala první část olympiády- Obrazový test. Byl celkem snadný, většinu jsem věděla a těšila se na další část- počítací příklady, tentokrát o Merkuru. Test nebyl vůbec jednoduchý a trochu mne zamrzely chyby z nepozornosti. Poté nás čekalo putování po hvězdárně a pět 20ti minutových cvičení. Cvičení byla velmi zábavná a naučná, ale taky velmi těžká. Po skončení testu jsme se i s ostatními soutěžícími přesunuli na Akademii věd v Praze, kde nás čekala velmi zajímavá g/astronomická show Jakuba Rozehnala a následně vyhlášení výsledků, na které všichni netrpělivě čekali. Každý účastník dostal předměty z ESO a České astronomické společnosti. Výsledné 24. místo mě potěšilo, vzhledem k mým hloupým chybám. K olympiádě byl ještě sobotní doprovodný program s přednáškami o vesmíru, kterých jsem se také účastnila.

V sobotu nás čekala astronomická procházka Prahou-organizátoři nám ukazovali na „obyčejných místech“ jejich astronomické kouzlo- mimo jiné například Mosteckou věž na Karlově mostě, Orloj, dům Johannese Keplera a mnoho dalších. Další část byla v Národním technickém muzeu v Praze, kde jsme si nejprve prohlédli expozici Astronomie, která byla i komentovaná a velmi mě zaujala. Potom jsme dostali prostor si ještě prohlédnout muzeum. Závěr programu byl na Planetáriu v Praze, kde nás čekala Noční obloha 8K a představovala nám naší galaxii od mlhovin přes hvězdy, souhvězdí, komety po planety a Slunce. Celý den byl moc prima a jsem ráda, že jsem se ho mohla zúčastnit.

Nakonec bych chtěla nesmírně poděkovat paní Seifertové, která mě celý pátek doprovázela a pomáhala mi. Paní učitelko, děkuji.

Vesmíru zdar!

Katka Nedvídková, 2. A

Podobné příspěvky:

Prázdniny ve víru chemie

Obětovat dva dny podzimních prázdnin pro chemii? Neodolatelná nabídka. Nezaháleli jsme a společně s panem učitelem Krejčím a svým spolužákem Honzou Schmutzerem jsme se přihlásili

Více informací »