GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Cesta po anglických přístavech

Už zase uplynuly dva roky a my vyrážíme na tradiční zájezd do daleké mystické Anglie. Na přelomu května a června jsme strávili několik dní objevováním bohaté historie a kultury jižní části pobřeží a Londýna.

Naše první zastávka byla ale trochu netradičně ještě po cestě k trajektu přes moře. Město Lucemburk.   Prohlédli jsme si ho kompletně bez turistů! Což byl velmi nevšední zážitek. Ptáte jak to, že tam nebyli žádní  turisté? Byli jsme tam totiž o půlnoci. To umocňovalo tajuplnost tohoto historického místa, které je pod záštitou organizace UNESCO a je úzce spjato s naší dávnou historií. Ale také ne tak dávnou. Mnohé by  mohl určitě překvapit fakt, že na hlavním náměstí je jedna část pojmenována Náměstí Jana Palacha!

O půlnoci jsme tam také byli protože na dálnici v Německu byla doprava zbrzděna kolonami. Brzy ráno už vidíme známé bílé útesy a ocitáme se na území Velké Británie. Naše průvodkyně nás zásobuje zajímavými fakty z historie království. Postupně se dostaneme do známých přístavů jako jsou Brighton, Hastings, Portsmouth a Worthing. V posledně jmenovaném jsme ubytovaní v rodinách. To nám umožňuje nahlédnout pod pokličku kultury a zažít ji hezky na vlastní kůži. Navíc všichni musíme komunikovat v angličtině. To jsou důležité pilíře proč tady vlastně jsme.

Navštívíme také velké bílé útesy a smočíme si nohy v moři, někteří i celé tělo. V podmořském světě pozorujeme nejstarší želvy v Evropě, rejnoky, žraloky a mnoho dalšího. Je to úžasná podívaná. Díky speciálnímu tunelu je vidíme hodně zblízka. Návštěva královského námořního doku je neméně zajímavá. Především pak prohlídka staré válečné lodě Victoria. Nebo pašerácké jeskyně. Ty nám dávají nahlédnout do časů kdy kvůli vysokým daním bylo pašeráctví velmi oblíbeným způsobem jak si přivydělat. I když za to hrozila smrt.

V Londýně se svezeme nejstarším metrem na světě, projdeme si ty nejznámější místa a památky a absolvujeme „podzemní divadlo“ kde se přesuneme do dob středověku a vidíme jak se dřív žilo a hlavně jak se mučilo. Jeden z největších zážitků pro mnoho z nás byla plavba po jakémsi sklepním kanálu v úplné tmě! Tato atrakce se jmenuje London Dungeon. Poslední co jsme navštívili byl nejvyšší mrakodrap v západní Evropě. Jmenuje se Shard (Střep) a má 310 metrů. 72 pater jsme výtahem překonali asi tak rychle jako jede výtah v našich panelácích do sedmého patra. Výhledy jsou odtud naprosto fascinující. Celý Londýn jako na dlani a přímo pod námi slavný Tower Bridge a Tower of London.

Příště nás možná čeká Skotsko…

Marek Winter

Podobné příspěvky: