GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

GymBreak se učí od České televize

Jakub Železný, Václav Moravec, Taťána Míková, Martin Řezníček, Světlana Witowská to je jen krátký výčet osobností České televize, s nimiž se mohla televize GymBreak dva dny 2. a 3. listopadu potkávat v Příbrami na gymnáziu na akci s názvem Jak se dělá televize s Českou televizí.

Již podruhé jsme měli příležitost účastnit se této skvělé akce, která přináší zážitky nejen v podobě setkávání se s televizními hvězdami, ale také v  navazování kontaktů s dalšími školními televizemi. To je vlastně hlavním smyslem celé akce. Předávat si zkušenosti a učit se od těch nejpovolanějších, profesionálů z České televize.

První den byl zahájen v 9 hodin. Po krátkém přivítání nám televizi představil ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. Toho vystřídal Václav Moravec. Od něj jsme se dozvěděli, jak vytváří pořad Otázky, kteří hosté se obtížně zvládají při diskuzi nebo co je to objektivita zpravodajství. Odpolední program vyplnili: režisér Charilaos Karadžos, vedoucí vysílání Studia 6 Jana Záhorková, bývalý zahraniční zpravodaj v USA a současný moderátor Událostí a Událostí a komentářů Martin Řezníček, sportovní komentátor Miroslav Langer a vedoucí redakce počasí Taťána Míková.

Závěr dne připadl prezentaci školních televizí a vyhlášení Ceny Zpráviček. Každá školní televize měla totiž představit svou tvorbu a připravit krátkou reportáž na zadané téma. Tu pak hodnotili odborníci z České televize, což nám poskytlo cennou zpětnou vazbu pro zlepšování. Z 10 zúčastněných školních televizí nakonec cenu vyhrála TV NaStopě z Návsí.

Během celého pátku jsme měli možnost využít také doprovodný program. Ten se skládal z improvizovaného studia, které bylo vystavěno v jedné  z učeben, a přenosového vozu, který stál venku na dvoře. Osmikamerový přenosový vůz ČT HD3 byl přímo propojený se studiem a technici nám zde vše ukázali a vysvětlili, takže jsme si mohli vyzkoušet, jak se tento vůz používá například při přímých přenosech sportovních utkání.

V sobotu nás čekali workshopy, odborné diskuze nebo tvůrčí dílny. Rétorice a moderování nás učil Jakub Železný, vedoucí moderátorů ČT. Jak správně vést rozhovor nám radila Světlana Witowská. Střih a trikovou postprodukci nám předváděli Jan Ulrich a Lukáš Staněk. Kameramani zpravodajství ČT Miroslav Plocek a Jiří Venclík zase pomáhali s tím, jak udělat dobrý záběr. A Oldřich Borůvka předváděl využívání moderních technologií (mobilní telefony, drony, akční kamery) při natáčení.

Úplný závěr programu tvořil workshop Zpráviček. Zde jsme si vyzkoušeli napsat krátkou zprávu a byli jsme vyzváni ke spolupráci se Zprávičkami. Takže už se těšíme, že budeme tvořit reportáže i pro Českou televizi. A zase za rok se do České televize vypravíme.

Lukáš Melichar

A kde všude jste nás mohli vidět:

Živý vstup Studia 6

Reportáž ČT, Události v regionech

 

Podobné příspěvky:

Web is back

Zdravíme všechny naše příznivce. GymBreak se opět rozjíždí na plný plyn a s ním i nové webové stránky. Na nich jsme zachovali všechna stará vysílání

Více informací »

GymBreak je zpět

Že jste dlouho neviděli žádné video z naší produkce? To se brzy změní. Delší pauza je u konce. Sice jsme se snažili točit stále, ale

Více informací »