GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Vzhůru na Hrad!

23_001

V úterý 26. května se žáci tercie probudili do deštivého rána. Jistě to u řady z nich vzbudilo obavy – před nimi byl celodenní výlet na Pražský hrad a počasí rozhodně nevypadalo, že by se chtělo umoudřit. I tak se ale nezalekli a v plném počtu dorazili na místo srazu u budovy gymnázia. Přes nesnáze, které nás cestou potkaly, jsme na místo určení dorazili včas a počasí se také umoudřilo, takže deštníky již po zbytek dne zůstaly v taškách.

Na nádvoří před katedrálou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již čekaly profesionální průvodkyně Správy Pražského hradu, které měly pro studenty připravený výklad nejdříve v Obrazárně Pražského hradu a poté v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a Starém královském paláci. V mezičase stihli žáci zabrousit i do Baziliky sv. Jiří a do známé Zlaté uličky.

I když byl vzhledem k počátečním nesnázím program časově napjatější, než bylo původně v plánu, vše jsme krásně stihli a pod tíhou dojmů, ale i únavy z neustálého „pobíhání“ po Hradě jsme se vydali na cestu domů. Ta tentokrát proběhla v mnohem větší pohodě než cesta ranní (semaforový bůh stál při nás) a tak jsme již doprovázeni sluncem řádně dorazili zpět ke škole.

Lenka Nedvídková

A jaký dojem zanechal areál Pražského hradu a výklad průvodkyň u jednotlivých žáků?

„Výklad průvodkyně byl úžasný. Bylo vidět, že ji vykládání baví. Myslela jsem si, že obrazárna mě bude nudit, ale při výkladu naší průvodkyně jsem dávala pozor a poslouchala zajímavosti, které nám vyprávěla.“ K. N.

„Celkově mne obrazárna zaujala, jelikož mám ráda umění. Výklad paní průvodkyně mi dal další chuť se o to zajímat.“ K.K.

„V katedrále se mi nejvíce líbilo to, že jsme se mohli podívat do krypty, ve které jsem ještě nebyla.“ S. K.

„Výklad průvodkyně byl výborný a zajímavý. Líbilo se mi, že se nás ptala třeba na jména a že nás zapojovala.“ K. H.

„Nejdříve jsem si myslel, že to bude nudný výklad, ale gestikulace průvodkyně a její zdůrazňování jednotlivých slov mě zaujalo.“ H. B.

„Zaujaly mě určitě obrazy, čekal jsem, že se mi líbit vůbec nebudou.“ J. K.

„Na katedrále mě zaujala výška a mohutnost budovy“ V. H.

„Ve zlaté uličce se mi líbily domky, které byly hezky postavené, a také to, že jsme si každý mohli prohlédnout a podívat se dovnitř na různá řemesla.“ S. K.

„V katedrále mě zaujal ukřižovaný Ježíš, který byl odlišný od ostatních (např. neměl svěšenou hlavu).“ K. N.

„Z katedrály si pamatuji si hrob sv. Jana, okno, které financovala banka Slavia, a zaujal mne podzemní prostor, kde byl pohřben Karel IV.“ M. S.

„Nejvíce mne zaujal Vladislavský sál a korunovační klenoty se mi také líbily, i když nebyly pravé.“ N. B.

„Ve Starém královském paláci mě zaujalo okno, z něhož byli vyhozeni dva úředníci a písař při pražské defenestraci.“ K. W.

Podobné příspěvky:

Prázdniny ve víru chemie

Obětovat dva dny podzimních prázdnin pro chemii? Neodolatelná nabídka. Nezaháleli jsme a společně s panem učitelem Krejčím a svým spolužákem Honzou Schmutzerem jsme se přihlásili

Více informací »

Svět vůní ve Vlčí hoře

V letošním roce se studenti třetího ročníku gymnázia v Rumburku nevypravili do IQLandie, jak bývalo v předchozích letech zvykem, ale v rámci bloků pro ně byly připraveny prohlídky firem

Více informací »