Trestní zodpovědnost

44_001

Ve čtvrtek 17.3. 2016 měla naše třída 4. A po delší době opět přednášku. Všichni, co byli ten den ve třídě, byli neskutečně natěšení. Přednáška se totiž týkala trestní odpovědnosti. Ze začátku jsme byli zapojeni do zajímavé hádanky, zda jsou určité situace spíš otázkou morální nebo právní. Později jsme četli různé příběhy z praxe, kde jsme si říkali, jestli je daná situace protiprávní nebo pouze přestupek. Popisoval nám jaké to je ve věznicích, že to není tak, jak si my ostatní, svobodní lidé představujeme. Povídal nám také různé příběhy, které se odehrávají ve věznicích. Po všem tom povídání poukázal na to, že se vše týká práv. Ptal se, kdo by chtěl na práva, a tak jsem neváhal a zvedl ruku. Chci být právník od mala, a tak se o takové věci zajímám. Podotkl ovšem to, že kdo by chtěl jít na práva, tak musí mít perfektního pamatováka, a kolik bychom se to ho museli učit, což tedy musím říct, že se trochu bojím už teď. Postupně se blížil konec přednášky a naše pozornost se začala vytrácet, když jsme najednou dostali plno barevných papírů s nápisy různých protiprávních činností, které jsme ve třech skupinách měli rozřadit od těch podle nás nejhorších po ty nejméně závažné. Byly to například terorismus, vražda, podvod, lež, rvačka a mnoho dalšího. Naše výsledné žebříčky se ve výsledku lišily sice v několika drobnostech, ale na těch nejdůležitějších věcech jsme se shodli. Přednáška byla velmi zajímavá, bavila mě, mohlo by jich takových být víc.

Dan Bajraj

Den Evropy

Už desátým rokem pokračují studenti ze 7.A, 3.C a 3.D v tradici Dne Evropy. Vždy 9. května se mnoho učeben promění ve vybrané evropské státy.