GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Den Evropy

Už desátým rokem pokračují studenti ze 7.A, 3.C a 3.D v tradici Dne Evropy. Vždy 9. května se mnoho učeben promění ve vybrané evropské státy. Letos tomu nebylo jinak a vidět jsme toho mohli opravdu velmi mnoho. Projekt je sice určen pro žáky vyššího gymnáziu, ale školu může navštívit veřejnost. Tento rok se účastnila prohlídky států i skupina, která navštívila naši školu v rámci Erasmu. Pro ně si účastníci samozřejmě připravili svůj program v angličtině.

Hned po příjezdu do Belgie jsme se stali svědky pro nás netradiční svatby. Po veselce jsme zavítali na květinový festival, kde se podávaly skvělé belgické vafle. Na hraničním přechodu nás zdržel německý celník v dobové uniformě, ale nechal nás překročit hranice bez žádných problémů. Poté jsme se snažili uhodnout co nejvíce značek z Německa. Některé možná překvapilo kolik jich až je. Po krátkém přesunu jsme se ocitli v příjemném prostředí správné britské hospody. Tam jsme na vlastní oči zažili hádku mezi několika tamními obyvateli, zatímco nám obsluha přinášela nápoje. To už jsme ale pospíchali do Lotyšska, kde jsme měli na food festivalu možnost ochutnat všelijaké lotyšské speciality. Poté jsme se vydali do trochu teplejšího Španělska. Už při vstupu na nás dýchla historie a tradice. Zastavili jsme se v krásné španělské uličce, kde nás místní slečna poučila o všech zvycích, které mnohé překvapily a zaujaly. Letadlem jsme se přemístili do Bulharska. Po příletu nás přivítala milá letuška. Nejvíce pozornosti na sebe ovšem strhli dva králíci. Pokračovali jsme k našim sousedům. Dorazili jsme akorát včas, jelikož měla zrovna nově zvolená slovenská prezidentka proslov. Posilněni haluškami jsme došli až do Itálie. Tam už tak příjemná atmosféra nepanovala, protože jsme se vpletli do cesty italským mafiánům, kteří nás nakonec ušetřili. Na italském pobřeží jsme nasedli na loď, která nás dopravila až k břehům Malty. Hned v přístavu se nás ujal Pepek námořník, se kterým jsme zavzpomínali na zřícené Azurové okno. Narazili jsme i na Maltézské rytíře, kteří nás už jen dovedli ke stánku s občerstvením.

Když jsme dokončili prohlídku všech států, měli jsme možnost zúčastnit se studentských voleb do Evropského parlamentu, které tento rok vyšly také na 9. května.

Od všech studentů a ostatních návštěvníků jsme slyšeli samá pozitiva. Všichni oceňovali kreativitu při výrobě kulis nebo zpracování státu celkově. Samozřejmě oblíbenou částí prohlídek bylo jídlo. Nejvíce nadšeni z Dnu Evropy však byli studenti ze zahraničí z programu Erasmus. Pro ně to znamenalo jedinečný zážitek, protože na jejich školy se tento projekt nepořádá.

Po krásně prožitém dni se už teď se těšíme na to, co pro nás připraví studenti příští rok.

Vomelová Šárka

Podobné příspěvky: