GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Fake News, propaganda, dezinformace. Umíme je poznat?

74_001

Tyto pojmy se staly běžnou součástí našeho světa. Světa, v němž jakoby pravda ztrácela svou hodnotu. A odhalit ji je stále složitější, někdy téměř nemožné. Má smysl ji vůbec ještě hledat? Není snazší prostě věřit tomu, co nám média předkládají? V demokracii je jejich cílem vlastně pravdu odhalovat, takže proč ne? Asi právě proto, v jaké žijeme době. V době informační, v době, kdy informace je používána jako nástroj války, jako nástroj manipulace. Ale jak poznat, kdy novinář říká pravdu a kdy nám lže?

Na takové otázky přišel odpovědět studentům třetích ročníků novinář Ondřej Soukup. Redaktor Hospodářských novin, kde pracuje v sekci zahraničního zpravodajství a věnuje se zejména Rusku a postsovětským státům.

Během besedy studenti zhlédli dokument Nic než lži, který poukazuje na šíření lží, polopravd a konspirací skrze noviny, televize nebo sociální sítě. Připomíná, že falešné zprávy nejsou otázka jen současnosti, že se propaganda objevovala i třeba za 2. světové války. Rozebíral ale spíše aktuální falešné zprávy, ty které ovlivnily americké prezidentské volby, lži kolem anexe Krymu nebo nepravdivé zobrazování událostí v Sýrii. Film také hledal odpověď na otázku, co mohou dělat lidé, organizace i vlády proti šíření takových zpráv.

Lukáš Melichar

Podobné příspěvky:

Den Evropy

Už desátým rokem pokračují studenti ze 7.A, 3.C a 3.D v tradici Dne Evropy. Vždy 9. května se mnoho učeben promění ve vybrané evropské státy.

Více informací »