GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Oktáva vydělávala na důchod

V pátek na oktávu nečekal běžný rozvrh, ale projektový den Finanční gramotnost. Díky němu se mají naši žáci vyhnout zadlužení, dluhové pasti, insolvenci a exekuci. V Česku má téměř desetina Čechů a Češek nad 15 let exekuci. I tento fakt dokládá důležitost projektu. Žáci oktávy si svůj finanční život zkusili zahrát díky deskové hře. V ní se museli rozhodovat stejným způsobem jako v reálném životě. Kolik peněz si dají stranou, kolik vloží do stavebního spoření. Jak zaplatí bydlení? Jakou hypotéku si vezmou? Na co všechno se pojistí? Kam investují volné peníze? Jaké spoření je pro ně nejvýhodnější?

Trpké pak byly zážitky těch nepojištěných, když přišel třeba úraz nebo potopa, který vyplavila právě koupenou domácnost. Hodně se počítalo, ale nikomu z oktávy se nepodařilo naspořit do důchodu požadované množství peněz. Na druhou stranu nikdo nemusel vyhlašovat ani osobní bankrot. Když hra skončila, finanční poradce Kamil Sailer vysvětloval žákům, ještě některé ekonomické pojmy a vztahy. Studenti měli možnost se zeptat na vše, co je ohledně peněz zajímá, takže došlo i na otázky kolem akcií různých komodit a spekulace kolem kryptoměn.

Projektový den byl ukončen shrnutím základních rad, kterých by se žáci v životě měli držet. Nikdo by tedy neměl skončit na ulici bez střechy nad hlavou. 🙂

Lukáš Melichar

Podobné příspěvky: