GymBreak.cz

Školní televize Gymnázia Rumburk

Zlaté ocenění DofE aneb jak jsme se potkali s princem Edwardem

DofE, The Duke of Edinburghs nebo také Mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Mezinárodní program, který podporuje mladé lidi v jejich osobním rozvoji, zdokonalování se a překračování vlastních hranic. Je založen na čtyřech oblastech: rozvoji talentu, dobrovolnictví, sportu a dobrodružné expedici. Program je rozdělen na tři úrovně (bronzovou, stříbrnou a zlatou) dle obtížnosti a délky plnění. Po splnění dané úrovně proběhne slavnostní ceremonie – předávání certifikátů a medailí. Této ceremonie se zpravidla účastní některý z patronů programu, což je úspěšná osobnost, která účastníky motivuje k práci na sobě a k dosažení jimi stanovených cílů.

Do tohoto programu se zapojily i dívky z Gymnázia v Rumburku. Po úspěšném splnění všech podmínek dosáhly až na zlatou úroveň. Nadšení z úspěchu umocnila zpráva, že tento rok přijede na závěrečnou ceremonii předávat ocenění sám princ – Jeho královská Výsost hrabě Edward z Wessexu, nejmladší syn královny Alžběty II. a jejího manžela Philipa, vévody z Edinburghu, který patří mezi zakladatele celého programu. Nadšení, očekávání, přípravy a mírná nervozita vyvrcholily 31.10.2017, kdy Ceremonie proběhla v prostorách Senátu Parlamentu České republiky v Praze.

Ocenění z rukou prince Edwarda získalo více než 100 studentů z České republiky. Z Gymnázia Rumburk si převzaly Zlaté ocenění současné i bývalé studentky –  Hana Bílá, Petra Bogdalová, Nikola a Veronika Gottlieberovy, Eliška Krištofová, Eva Suková, Karolína Veselá, Naděžda Vránová a Kristýna Zahejská. Na akci je doprovodil jak pan učitel Marek Winter, který je hlavním koordinátorem programu na škole, tak i hosté z řad jejich blízkých.

A jaké byly naše osobní dojmy? Až do poslední chvíle jsme tomu nemohly uvěřit. Když jsme se do programu zapisovaly, všechny jsme si přály, abychom dostaly ocenění z rukou známého patrona programu, kterými jsou například Jakub Vágner či Marek Eben. Žádnou z nás však ani ve snu nenapadlo, že bychom se někdy mohly setkat se členem královské rodiny.

Princ Edward nám všem oceněným studentům vlastnoručně předal certifikát a poté se s námi fotografoval. Byl velice přátelský a optimistický. Ve svém projevu nám všem popřál, aby zlaté ocenění DofE bylo rovněž dobrou vstupenkou do naší budoucí kariéry. Po ceremonii jsme měli možnost si s ním i s jeho tajemníkem krátce pohovořit během společného rautu.

I přes velkou radost a hrdost z úspěchu, nás však mrzelo, že se spolu s námi nemohl této dlouho připravované akce zúčastnit náš pan učitel a zároveň náš vedoucí a hodnotitel –Stanislav Hocko, který nás v průběhu plnění programu provázel, podporoval a věnoval nám spoustu svého volného času.  Jemu i panu Marku Winterovi proto patří naše poděkování.

Doufáme, že se do projektu v budoucnosti zapojí více a více studentů, kteří na sobě chtějí pracovat a poznávat nové lidi. Otevřou se jim tím nové cesty a obzory tak, jako se to stalo nám.

Kristýna Zahejská, 4. C

Podobné příspěvky: